poniedziałek, 27 czerwca 2016

AUTOGRAF praDZIADKA




Dziennik wyprawy Pieszo dookoła Polski zawiera ponad 2 tysiące potwierdzeń. To pieczątki i podpisy oraz wpisy i dedykacje od osób, które spotkali piechurzy. A byli to pracownicy i kierownicy sklepów Bata, sołtysi gromad wiejskich, urzędnicy miejscy i gminni (sekretarze, burmistrzowie), prezesi i członkowie organizacji i towarzystw społecznych, zakonnicy, właściciele majątków ziemskich, pracownicy i właściciele piekarni, mleczarni, sklepów rzeźniczych, fryzjerskich, aptek, zakładów fotograficznych, pensjonatów, adwokaci, lekarze, dziennikarze i literaci (np. żydowscy). Pełen przekrój ówczesnego społeczeństwa.  
2 tysiące osób z krwi i kości, z ich historiami, marzeniami, z konkretnym wyglądem. 

Zasady 

Sięgnijcie do historii rodzinnych, historii miejscowości, w których mieszkacie (a także tych, w których już nie mieszkacie), a następnie do potwierdzeń z trasy - i sprawdźcie. Być może wśród pieczątek i podpisów znajdzie się również podpis waszego pradziadka lub prababci, dyrektora waszej szkoły, prezesa waszej organizacji, sołtysa waszej wsi.. Napiszcie (nakręćcie, nagrajcie) krótkie wspomnienie o nim (lub o miejscu czy organizacji, która została wpisana), przyślijcie zdjęcie (najlepiej z 1936 roku lub zbliżonego).  Podzielcie się ich historią. 
 W ten sposób ożywimy może nie dwa tysiące ale chociaż dwadzieścia podpisów, poznamy ludzi, których spotkali piechurzy, a nie tylko ich autografy. 

Opowieści  pod hasłem AUTOGRAF praDZIADKA można przysyłać aż do odwołania. 
Wyprawa kończy się 24 grudnia i tego dnia zamknę pierwszy etap pracy nad tym rozdziałem, ale historia będzie toczyć się dalej. Każda nadesłana opowieść zostanie opublikowana na blogu pieszo1936
Każda opowieść nadesłana do 31.12.2016 roku zostanie też zamieszczona w publikacji podsumowującej całoroczne działania. 


Opowieść Autograf praDziadka może mieć dowolną formę i długość, jednak ze względów film i nagranie nie powinny przekraczać 15 minut a tekst 2 stron maszynopisu.
Film lub nagranie dźwiękowe powinno być opublikowane przez autora tak, żeby był do niego łatwy dostęp publiczny.
Uczestnikiem wydarzenia jest autor opracowania (wywiadu, filmu, nagrania, prezentacji), osoba, która przygotuje i nadeśle opracowanie dotyczące wybranej osoby lub miejsca.
Uczestnik może być zbiorowy, uczestnikiem mogą być autor i wspominający lub kilku autorów.  
Opracowanie może dotyczyć niespokrewnionej osoby. Ważne jest, by jej ślad znajdował się w dzienniku. 
Jeśli nie znajdziecie swojego pradziadka "adoptujcie" osobę, o której informacje potraficie znaleźć.
Opracowania muszą powstać z poszanowaniem praw autorskich, praw osób trzecich  i zasad cytowania. Nadesłanie opowieści oznacza, że jest to autorskie dzieło uczestnika i ponosi on konsekwencje złamania zasad i ewentualnych roszczeń. 

Autograf praDziadka nie jest konkursem. Jest wydarzeniem, częścią projektu inspirowanego wyprawą sprzed 80 lat .
Wygrywają w nim wszyscy, którzy wezmą w nim udział. 
Jednak.
Każdy uczestnik otrzyma koloro kopię podpisu (w oryginale dziennik jest kolorowy) - AUTOGRAF praDZIADKA - na wybranym nośniku (w postaci pliku jpg /mailem, po przesłaniu opowieści/ lub na magnesie, kubku,  fotografii, breloczku do kluczy i in /po zakończeniu całej "wyprawy"/). 
Oprócz tego /po zakończeniu "wydarzenia"/  każdy z uczestników otrzyma  również upominek - pamiątkę udziału w "wyprawie". 

 Podpis pradziadka? 


Jeśli jest tutaj ktoś, kto nie wierzy, że wśród 2 tysięcy podpisów znajdzie autograf swojego pra/dziadka to polecam lekturę wspomnień Anny Weroniki o jej pradziadku - Piotrze Cuske, kupcu z Ostrowa i jego żonie Pelagii, których piechurzy odwiedzili 13 maja 1936 roku w Ostrowie. 
Ania też nie wierzyła. Tak się jednak złożyło, że pewnego dnia pochwaliła się publicznie pamiątkami rodzinnymi i od razu wiedziałam, że "znam to nazwisko".
Trudno jednak, żebym była znajomą potomków wszystkich świadków wyprawy i żebym sama ich odnalazła. Stąd wziął się pomysł na AUTOGRAF praDZIADKA. 

Potwierdzenia

Blog zawiera obecnie wpisy z województw śląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, podkarpackiego i małopolskiego (ówczesne śląskie, kieleckie, poznańskie, pomorskie, lwowskie i krakowskie) oraz nazwy miejscowości z całej trasy. Kolejne potwierdzenia będą się pojawiać systematycznie. 
Jeśli znajdziecie miejscowość, przez którą szli piechurzy a nie ma jeszcze do niej potwierdzeń wystarczy się ze mną skontaktować, "poza kolejnością" sprawdzę potwierdzenia w niej występujące. 


Udostępniajcie informację  swoim znajomym, sąsiadom, kolegom. Również znajomym, którzy mieszkają obecnie za granicą. I mieszkańcom obecnej Ukrainy.
Może właśnie oni znajdą autograf pra/dziadka :)


Życzę Wam owocnych poszukiwań i czekam na przysłane przez Was portrety przodków i poprzedników :) 


Katarzyna Mańko
koordynator poszukiwań

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz